"Оновлена пам'ять" - Пластуни Білорусі прибирали могили вояків УНР

23 березня 2011 року в Бересті (Білорусь) ініційовано створення підготовчого старшопластунського куреня «Вовчі діти». Першою спільною справою майбутнього куреня УСП стало упорядкування УНР-івських могил на Тришинському кладовищі Берестя.

Вже кілька років на їх жахливий стан звертала увагу українська громада міста. Могили вояків, старшин і громадян УНР виділяються типовими петлюрівськими або козацькими хрестами. На більшості з них є металеві таблички, написи на яких з часом цілком зникли. Кілька могил ще провідують родичі, але більшість занедбана.

Поховання розкидані по різних частинах кладовища, пам’ятники над ними встановлено у середині 20-30-х років ХХ століття. Восени 2008 року різновікова група українців міста взялася упорядкувати кілька із знайдених могил. Тоді ж виявилося, що один з хрестів розколотий. Кілька років занедбаний стан поховань був предметом випадкових розмов.

Пластуни вирішили, за старовинним звичаєм, упорядкувати до Великодня унрівські могили. 26 березня першою була очищена від моху і нальоту могила невідомого з розколотим хрестом, а також відновлено цементним клеєм сам хрест. 2 квітня вичищено шпателями і щітками чергові чотири могили. Наприкінці того вечора пішов дощ з вітром, який все ж не завадив праці, а тільки додав пластунам настрою. 20 квітня очищено ще п’ять унрівських поховань, а також могили просвітян Олесіюків, Базилевичів, Горщаруків, М. Шийко і О. Голода.

В останній день було знайдено два попередньо невідомих унрівських пам’ятника. Один з них довелося майже цілком викопувати з-під землі. Усього за три дні було очищено від сміття, землі, і моху 16 пам’ятників.
Перша добра справа у скарбничці берестейських пластунів.

Віктор МІСІЮК