Пам'ятний знак воїнам Армії УНР у БОГУСЛАВІ. 2010, листопад

20 листопада 2010 року у м. Богуслав Київської області відкрито пам’ятний знак козакам Армії УНР Іванові Омельковичу Білецькому та Оверкові Ісаковичу Бондаренку. Сталося це на подвір’ї Свято-Миколаївського чоловічого монастиря, заснованого в XVII столітті козацькими старшинами.
Завдяки архівній праці Романа Коваля встановлено імена та короткі біографії козаків 4-ї Київської дивізії. Дослідник знайшов їхні анкети в Державному архіві СБУ та опублікував у книзі “Рейд у вічність” 2002 року, а згодом у збірці “Другий зимовий похід або Листопадовий рейд” (2006).
Обидва вояки взяли участь в Другому зимовому поході Армії УНР у листопаді 1921 року. Потрапивши у полон до ворога під Малими Миньками, Бондаренко та Білецький були страчені червоно-російськими окупантами під Базаром на Волині – попри те, що вони були військовополоненими, а відтак захищені міжнародним законодавством.
В анкетах розстріляних зазначено, що вони уродженці Богуславщини. Проте Оверко Бондаренко насправді народився на Черкащині. Напевно, прагнучи вберегти рідних від більшовицьких репресій, дав про себе помилкові дані.
Мешканці Богуслава вирішили вписати імена обох воїнів на меморіальній дошці. Один з організаторів спорудження пам’ятного знаку богуславець Сашко Мельник так прокоментував це рішення: “Якщо людина, яка йшла на смерть в ім’я свободи України, перед розстрілом назвалась богуславцем – для нас це велика честь. Ми шануватимемо його як рідного земляка”.
Ідея спорудити пам’ятний знак виникла влітку 2010 року. Ініціативна група богуславців запропонувала благодійній ініціативі “Героїка” спільно розробили ескіз меморіальної дошки. Розпочали збір коштів.
Настоятель Миколаївського чоловічого монастиря УПЦ Київського патріархату ієромонах Арсеній (Пожарний) благословив будівництво пам’ятного знаку на монастирській землі.
20 листопада у присутності богуславської молоді та духовенства монастиря відбулось урочисте освячення пам’ятного знаку. На гранітній плиті викарбовано:

В пам’ять про уродженців Богуславщини
учасників Другого зимового походу Армії УНР

Білецького Івана Омельковича
(1898 – 1921)
козака гарматної команди 4-ї Київської дивізії.

Бондаренка Оверка Ісаковича
(1890 – 1921)
козака 2-го куреня 4-ї бригади 4-ї Київської дивізії.

Обидва у своєму останньому бою потрапили у більшовицький полон.
Страчені окупантами 22 листопада 1921 року.

Благодійна ініціатива “Героїка” висловлює подяку ієромонаху Арсенію (Пожарному) та братії Миколаївського чоловічого монастиря, членові Історичного клубу “Холодний Яр” Петрові Гогулі, Вікторові Кисиленку, Сергію Голубєву, Оксані Абрамовій, членам громадської організації “Буслав-Січ” та всім городянам Богуслава, завдяки яким на давній монастирській горі постав пам’ятник воїнам Армії УНР.