Пам’ятний знак на честь чорноліського отамана Ларіона Загороднього. 2007, серпень
 

На День незалежності між селами Турія і Йосипівка Новомиргородського району Кіровоградської області відкрито й освячено пам’ятний знак на честь чорноліського отамана Ларіона Загороднього.

«…Одягнений у темно-синю чумарку, в кубанці з чорним башликом, на правому рукаві – синя квадратна нашивка, на ній навскоси – жовто-блакитна стрічка, жовтий півмісяць, посеред якого – вишитий тризуб з написом “УНР”. Вище середнього зросту, кругловидий, кирпатий, симпатичний, з постійною усмішкою на обличчі, яке заросло густою чорною бородою. Видно, що він добрячий, трохи наївний чоловік. Через поранення лівої ноги ходить, накульгуючи, з великими зусиллями. Тож і ліве стремено на його гнідій коротше, щоб зручніше було пораненій нозі. 1921 року його загін становив майже 300 козаків і старшин. Всі на добрих конях і чудово озброєні. Під час рейдів використовував червоний прапор. Діяв у Холодному Яру, в Нерубай-лісі, у Черкаському, Чигиринському та Єлисаветградському повітах. Без жалю нищив живу силу ворога, розривав комунікації противника. 1922 року орудував переважно трійками і п’ятірками, які терористичними актами наводили жах на окупантів» (Р. Коваль)

На ошатній плиті напис:

“Отаману Холодноярщини Загородньому Ларіону Захаровичу, борцю за незалежність України від нащадків Загородніх”.

Домігся дозволу на відкриття пам’ятника двоюрідний онук славного отамана – Віктор Петрович Загородній, мешканець с. Панчеве. Освячення здійснив отець Миколай із Красновершки Компаніївського району. У заходах взяли участь учні Панчівської школи, члени Всеукраїнського об’єднання ветеранів, КУН, Братства ветеранів ОУН-УПА, козаки Бугогардівської паланки. “Дуже прикро, – зазначає в газеті “Народне слово” Григорій Ковальчук, – що на урочистостях не було жодного представника місцевої влади, хоч її очолюють люди від “Нашої України” і БЮТ. У них не знайшлося часу, щоб вшанувати свого земляка, котрий боровся за вільну Україну в 1919 – 1922 роках”.