Медвин Богуславського р-ну Київської обл. Хрест на місці страти заручників окупантами-будьонівцями в жовтні 1920 року і Меморіальний пам’ятник героям Медвинської республіки.

На місці страти заручників у жовтні 1920 р. було насипано могилу й вставлено великий хрест. Більшовики його невдовзі зняли, а могилу розрівняли. Під час Другої світової мешканці села знову відновили хрест. Та совєтська влада вкотре його знесла. В колишньому СССР до цього страшного місця було небезпечно підходити – людину брали під нагляд КГБ. Нині хрест відновлено. Встановлено пам’ятник, на якому вказано імена загиблих. Навколо посаджені молоді дубки. Місце має назву «Парк пам’яті жертв комуністичного терору». Поруч б’є джерело, встановлено поминальний стіл.

На центральному майдані села до 90-річчя Медвинської республіки встановлено Меморіальний пам’ятник героям Медвинської республіки.

Медвинське повстання спалахнуло 19 серпня 1920 року. Повстанці оголосили створення Медвинської республіки та сподівались на підтримку військ Симона Петлюри. Очолив повстання отаман Хома Лебідь (справжнє прізвище Хома Сидоренко), начальником штабу став Микола Василенко, начальником розвідки сотник Дніпровий. Селянська республіка протрималась лише місяць.
10 жовтня - 13 жовтня 1920 р. відбулась операція оточення Медвинської республіки. Медвин був підпалений, згоріло близько 600 хат. Три дні окупанти грабували село… Ще два десятиліття більшовики вишукували і знищували в Медвині всіх, хто хоч якось був причетним до повстання. Загалом у Медвині знищили понад 6 тисяч людей.

Мешканець Медвина та свідок Медвинського повстання Іван Дубинець у 1952 році в еміграції в США видав книжку «Горить Медвин». В Україну її привезла у подвійному дні валізи емігрантка Олександра Бражник, яка у 1960-х роках відвідала рідний Медвин. Селяни нишком копіювали книжку, невдовзі її мала ледь не кожна родина.
«Тільки тепер селяни зрозуміли свою помилку: треба було не Медвин збройно боронити, а свою державу Українську і своїх синів віддавати в жертву... на загальних фронтах Української армії», — писав уже відомий науковець і громадський діяч української діаспори Іван Дубинець.

Колись 12-тисячне містечко перед Другою світовою війною налічувало лише 6 тис. чоловік. Нині тут проживає близько 4,5 тис. чоловік.

Фото - http://medvin.ucoz.ua/

Див. більше тут і тут...