Пам'ятна дошка полковнику Армії УНР Іванові Литвиненку с. Хоружівці Сумської обл.

Меморіальна дошка лицарю ордена Залізного хреста, полковнику Армії УНР Іванові Литвиненку відкрита і освячена 24 серпня 2007 р. у с. Хоружівці, родинному селі Президента України Віктора Ющенка, на пагорбі, неподалік церкви.
Ініціатор її встановлення - член Історичного клубу “Холодний Яр” Геннадій Іванущенко.

Іван Литвиненко - полковник Армії УНР, один із десяти найбільших ворогів радянських спецслужб у 1930-х роках, згодом - вчитель офіцерських шкіл УПА.

Учасник Першого Зимового походу Армії УНР по тилах більшовиків і денікінців, що став безпрецедентним в історії воєн за своїм характером і героїчністю. Герой бою за Вознесенськ 16 квітня 1920 року (нині Миколаївська обл.), де було завдано поразки частинам 14-ї більшовицької армії. В Поході, яким керував генерал-полковник Армії УНР Михайло Омелянович-Павленко, взяло участь близько десяти тисяч осіб.

Голова військової делегації УНР до Добровольчої армії генерала П. Врангеля.

Пізніше працює в контррозвідці Державного Центру УНР в екзилі.

Під час Другої світової - інструктор старшинської школи УПА „Дружинники", де на пропозицію командира УПА-Північ Дмитра Клячківського - "Клима Савура", полк. Литвиненко викладає шестигодинний курс "Бойова розвідка", а також керує випуском старшин.

Бере участь у підготовці до переходу на Східні Українські землі великої групи бійців УПА для проведення підпільної роботи. Зокрема лише на Сумщину було перекинуто близько 200 осіб, а остання криївка УПА тут була виявлена в с. Попівка Конотопського р-ну аж у 1950 році.

Розстріляний в Лук`янівській в`язниці 17 лютого 1947 року.

Від часу його останньої відпустки у 1918 році і до перших історичних публікацій 2006 року (88 років) родина розвідника нічого не знала про його долю.
Тільки 24 серпня 2007 року в Хоружівці було відкрито пам'ятну дошку на його честь. А коли біля неї стали правнуки героя - всі були вражені схожістю - "типаж" просвічував крізь століття...

(Зі статті Г. Іванущенка)

На фото Геннадія Іванущенка - праправнуки Івана Литвиненка біля пам'ятної дошки.
Хоружівка, 24 серпня 2007 року.

Див. більше