Започатковано нове свято – День криворізького повстання. 2012, травень

92-гу річницю антибільшовицького повстання під проводом отамана Костя Пестушка (Степового-Блакитного), що спалахнуло в Кривому Розі в період червоної окупації України відзначили представники національно-патріотичних організацій. Саме в Кривому Розі повстанці почали формувати легендарну Степову дивізію й звідси поширилася широка хвиля селянського визвольного руху на Катеринославщині, Херсонщині та Черкащині.

На місці колишньої будівлі Криворізького округового військкомату (зараз на цьому місці розташовано Центрально-міський РВК Кривого Рогу), де 12 травня 1920 року майбутній Головний отаман Холодного Яру 22-річний Кость Пестушко підняв повстання зі словами «За нашу кров! За нашу честь! За кривди нашого народу!» представники місцевих патріотичних організацій «Степ», «Автономний Спротив», «Тризуб», а також Тернівського козацтва, козацтва Інгульської паланки Війська низового Запорозького, місцевої «Просвіти», Спілки офіцерів України, Українського клубу та міської організації ВО «Свобода» 12 травня 2012 року вирішили започаткувати увічнення цієї знакової події на теренах Криворіжжя. На місці історичної події учасники історико-патріотичного заходу провели мітинг і встановили тимчасову пам’ятну дошку.
Зокрема заступник голови Криворізького міського обєднання ВУТ Просвіта імені Тараса Шевченка, член СОУ Олександр Чижиков зауважив:"...ми знаходимося на Святій землі, з якої наш земляк у 1920 році підняв повстання українців і всі пішли до Холодного Яру... але дуже складно розвивається історія України і дай Боже, щоб вона розвивалась тими шляхами, якими рухає її наша свідомість, наша воля, воля нас - українців, воля нашого рідного українського народу!"
Громадськості було також представлено портрет Головного отамана Холодного Яру Степового-Блакитного, написаний саме до цієї події лідером ГО «Степ», художником Олександром Канібором.
Портрет з підписами учасників цього заходу буде передано в Криворізьку загальноосвітню школу № 40, в якій створюється козацький клас. Під час свого виступу Олександр Канібор оголосив текст привітального листа від письменника Василя Шкляра, з яким організація підтримує дружні стосунки. Не байдужий до цих подій, автор гучного роману про визвольну боротьбу того періоду «Чорний Ворон» звернувся до криворізьців із такими словами:

«Шановна громадо! Дорогі Степовики!
Прийміть мої найпалкіші вітання з 92-ю річницею Криворізького повстання проти московських загарбників! Радію з того, що ваші гарячі серця повняться гордістю за великих дідів і прадідів. У вогні народного гніву народилася славетна Степова Дивізія видатного українського воїна Костя блакитного, якого у вересні 1920 року навіть холодноярці обрали своїм Головним Отаманом. Так у одвічному прагненні до волі обнялися український Степ із Холодним Яром! Так злилися воєдино символи нашої козацької непокори. Вони, ці святі наші символи, і сьогодні кличуть нас до боротьби за ту Україну, якої прагнули лицарі лісу і степу. Будьмо гідними їхньої слави і честі! Будьмо гідними їхньої пам’яті! І тоді переможемо! Слава Україні! З холодноярським вогнем у серці Василь Шкляр».

По завершенні заходу його учасники провели «Марш національної гідності», пройшовши урочистою колоною від місця історичної події до пам’ятника Тарасу Шевченку, поклавши квіти до його підніжжя.

Див. більше (+фото, відео)

Більше про акції та заходи на Криворіжжі

Див. також  -  "Пам'ятний знак Костю Пестушку в с. Ганівка"