Презентація книжки спогадів Ю. Горліса-Горського на Закарпатті

У шістьох містах і селах Закарпаття Закарпатська обласна організація ВО “Свобода” презентувала книжку спогадів поручника Армії УНР Юрія Горліса-Горського “Ми ще повернемось!”

З 28 вересня по 1 жовтня 2012 р. Роман Коваль та кандидат у народні депутати України Олег Куцин представляли нову книжку Юрія Горліса-Горського, низка розділів якої присвячена подіям у Карпатській Україні 1939 року.

На допомогу братам-закарпатцям Юрій вирушив зі Львова в жовтні 1938 року з пістолетом та… рукописом нової книжки “Між живими трупами” – про совєтські тюрми та психлічниці 1920 – 1930-х років. Цей рукопис під час трагічних подій на Карпатській Україні було загублено.

Роман Коваль каже: “Можливо, рукопис і не втрачено, просто його ніхто не шукав”. Під час презентацій у с. Луг, де вчителював Горліс-Горський, і у Великому Лузі, де він не раз бував, Роман Коваль і Олег Куцин запропонували вчителям та краєзнавцям розпочати ці пошуки, тим більше, що відоме коло осіб, з якими товаришував Юрій Горліс-Горський і яким на зберігання міг залишити рукопис.
В селі Луг на презентацію прийшла вся школа – вчителі та учні 1 – 11 класів.
Книжку “Ми ще повернемось!” було також представлено в міській раді Рахова та гуцульських селах Ясіня і Косівська Поляна.

“Цю книжку ми задумали з дружиною Юрія Горліса-Горського Галиною Гришко ще у 1997 році, – розповів Роман Коваль. – Пані Галина, слава Богу, жива, їй уже 90 років, мешкає у Флориді. – Вона мені надіслала рештки архіву Горліса-Горського, зокрема, близько 100 його фотографій, цінні рукописи, машинописи, газетні публікації. В книжку “Ми ще повернемось!” увійшли всі його твори, окрім “Холодного Яру”.

1 жовтня книжку спогадів поручника Армії УНР було представлено в Ужгороді в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка. Серед інших на презентацію завітав і народний депутат України 2-го скликання Іван Коршинський, якого з молодих літ надихали книжки Юрія Горліса-Горського. “На творах “Холодний Яр”, “Отаман Хмара” виховувалося наше покоління, – розповів Іван Коршинський. – Як і на книжках Уласа Самчука”.
Іван Коршинський, в минулому активний діяч підпілля Юнацтва ОУН, двічі побував у ГУЛАГу. “Холодний Яр” Юрія Горліса-Горського стояв поруч з “Кобзарем” Шевченка, “Холодний Яр” гартував дух молоді у ГУЛАГах, – розповів Іван Коршинський. – У таборі Спаськ Карагандинської області ми дебатували навколо постаті письменника з істориком Ярославом Дашкевичем. Ми змалку вважали Горліса-Горського героєм, святим”.

У зустрічах взяла участь поетеса Ірина Гармасій, яка в Державному архів Закарпатської області відшукала особову справу вчителя української народної школи с. Луг на Рахівщині Юрія Городянина (таке справжнє прізвище письменника). Дослідниця розповіла, що драма Ю. Горліса-Горського “Отаман Хмара” входила до репертуару Українського театру “Нова Сцена” у Хусті. Участь у її постановці взяли і брати Юрій-Августин та Євген Шереґії – засновники театру, вихідці з Великого Бичкова. “Нова Сцена” поставила драму “Отаман Хмара” за 35 днів не менше 10 разів, що свідчить про її великий успіх.
Андрій Патрус-Карпатський у друкованому органі УНО “Нова Свобода” за 28 лютого 1939 р. писав: “Багато людей ані не усвідомлює собі, яку велику користь для виборів (відбулися 12 лютого 1939 р. з результатом 92,4% за УНО) першого карпато-українського сойму зробила “Нова Сцена” як на провінції, так у нашому столичному місті. Інколи культурне слово зробить багато більший вплив, як сотня агітаторів. “Нова Сцена” скріпляла в серцях нашого народу почуття любові до своєї української культури, до своєї української нації. Такий “Отаман Хмара”, мабуть, зробив більший вплив, як сотня брошур або плакатів”.