Могила Миколи Лебедя, чернігівського гімназиста, що загинув від поранень, отриманих, за однією версією, під час бою під Крутами, за іншою - під час зіткнення з червоними у Чернігові.

Лебідь Микола Дмитрович - гімназист. Син козака із с. Вертіївка - Дмитра Климентійовича. Член чернігівського комітету Української партії соціалістів- революціонерів, активіст «Просвіти». Помер у 18 років від гнійного запалення мозку після вогнепального поранення. За переказами мав друзів серед тих, хто брав участь у бою під Крутами, там і отримав поранення в голову та живіт, помер на руках у матері.

Похорони гімназиста Лебедя викликали в Чернігові великий резонанс. За свідченням місцевої преси, на похороні 9 лютого «народу було багато, особливо шкільної молоді». Але представники більшовицької влади «не дали можливості говорити».
Фактично то була перша антибільшовицька маніфестація в Чернігові.

Є інша версія, якої дотримується проф. Володимир Бойко з Кафедри історії слов’ян ЧДПУ ім. Т. Г. Шевченко. Микола Лебідь, активний член „Просвіти”, загинув під час першого захоплення Чернігова більшовиками на Валу, коли намагався підняти жовто-блакитний прапор. Його смерть стала справжньою українською маніфестацією в Чернігові.

Могила Лебедя була чи не єдиною, де напис на могильному камені (з прикріпленим бронзовим тризубом) був українською мовою: «Щирий син України. Микола Лебідь. Народився року 1899 грудня 4. Вбитий року 1918 січня 30. Пером тобі земля, любий сину».

Інформація і фото: Олександр Ясенчук, Чернігів
(Military Ukraine. Воєнно-історичний форум і Віртуальний військовий український некрополь)