Могила Фотія та Марії МЕЛЕШКІВ. Баунд-Брук. США

Історична довідка

Мелешко Фотій Минович (серпень 1889, с. Глодоси на Херсонщині - 1970, Нью-Йорк) - повстанський отаман, з учителів, с. Глодоси на Херсонщині.
Мелешко став одним з командирів гайдамацького загону, що діяв у Глодоській волості у 1918 - 1920 роках. Тісно взаємодіяв з повстанцями отаманів Залізняка (Коваленка) з Хмельового та Орла (Нестеренка) - земляка з Глодос. У рідному селі прославився завдяки ліквідації загону з 19-х місцевих більшовиків. Очільнику більшовицької самооборони с. Глодоси - Якову Кальку, Мелешко запропонував мир. Однак Калько відкинув пропозицію "петлюрівця".
У 1920 р. Фотій Мелешко і 30 його глодосівських козаків з Дорошенківської сотні залишили Глодоси і подались до Західної України, а потім до Польщі. Глодоські більшовики переслідували козаків Мелешка, однак безрезультатно. Наздоганяючи український підрозділ глодоські більшовики, на чолі з Яковом Кальком, страчували класових ворогів, яких зустрічали на своєму шляху. Зокрема, не діставшись до Мелешка та його вояків, більшовиками був вбитий колишній губернатор Привіслінського краю Ерделі та його родина. Останні тікали на захід, рятуючись від комуністів. Про це згадує сам Яків Калько у своїх спогадах, які вийшли друком у СРСР після поразки Армії УНР у війні з більшовиками.
Фотій не відвідував рідного села після 1920 р. Не зміг прибути на похорон батька та матері. У 1921 р. переїхав до Праги, вступив до університету на навчання, здобув вищу освіту. Вчителював в українських еміграційних школах. Чимало з його козаків, які лишились в Україні, було засуджено радянською владою до заслання. У 1943 р. мешкав у Львові, згодом виїхав на захід. У 1950-х емігрував до США. Працював кочегаром, не дивлячись на те, що одна рука була без пальців. Помер у 1970 р. Похований на православному цвинтарі Баунд-Брук.

Інформація і фото: Вікіпедія