Пам’ятний знак воїнам УГА у Вінниці

На думку краєзнавця Олександра Федоришина пам'ятний знак стрільцям на Хмельницькому шосе у Вінниці - умовний. Інформації, що могили вояків знаходились саме на цьому місці, або на колишньому кладовищі за Універмагом, немає.

Це територія колишнього православного кладовища, яке було розташоване по Літинському шосе (до 1917 околиця міста), тепер це Хмельницьке шосе. Навпроти через вулицю - католицьке кладовище.

Існує версія, що тут у 1919 р. ховали померлих від тифу вояків УГА.
В 1990-1991 році, тут організовували мітинги, покладання квітів, а пізніше встановили пам’ятник.

За версією дослідниці Вінниці Соломонової Т. Р., воїни УГА були поховані на гарнізонному кладовищі - за залізницею на півдорозі до с. Тяжилів. Можливо, саме на цьому кладовищі ховали померлих вояків ДА УНР та УГА в 1919-1920 рр., адже це було б логічним для вояків, тим більш померлих поблизу від залізниці.
На сьогодні важко визначити місце розташування гарнізонного кладовища. Існує два варіанти: це або територія складів за залізницею, що відповідає визначенню «на півдорозі до с.Тяжилів », або сучасне кладовище мікрорайону «Тяжилів» по вул. Москаленка, колишнє сільське, яке розміщено трохи далі, але за часом заснування майже збігається. Міські межі м. Вінниці у XX ст. значно розширилися, тому на її території опинилися цвинтарі навколишніх сіл.

Наприкінці лівого боку головної алеї Староміського кладовища (тепер по вул.Тимощука) збереглася ділянка з дореволюційними похованнями «миколаївських солдат», що підтверджує існування тут з 1903 по 1912 роки гарнізонного кладовища.

Поховання вояків також є на територіях військових частин по вул. Червоноармійській (там багато казарм, збудованих ще до 1917 р.)


Інформація і фото: Military Ukraine. Воєнно-історичний форум