«Нашоукраїнці» вшанували пам’ять бійців у Літках на Київщині. 2009, січень

29 січня «нашоукраїнці» відвідали с. Літки, де у 1918 році загинули 24 юнкери Київської військової школи імені Богдана Хмельницького. У рамках відзначення Дня Героїв Крут, участь а акції взяли Президент Віктор Ющенко і голова Київської обласної державної адміністрації Віра Ульянченко. У заході взяли участь делегації майже всіх місцевих і районних організацій НСНУ Київської області. Крім того, були присутні міністр культури і туризму Василь Вовкун, міністр оборони Юрій Єхануров, народні депутати України та представники місцевої влади.

Сільський голова Літківської сільської ради Пінчук Лідія Аркадіївна розповіла Президенту і голові київдержадміністрації, яким чином велися роботи з відновлення кургану і хреста. Військовий духовий оркестр виконав мелодії козацьких маршів та стрілецьких пісень. Настоятелі Свято-Покровської церкви Микола і Сергій провели молебень за бійцями.

Історична довідка про бій і пам’ятник:

У селі Літки поховані юнкери Київської військової школи імені Богдана Хмельницького. Вони забезпечували прикриття організованого відступу українських військ з-під Крут. 29 січня вони доїхали до станції Бобрик (далі залізниця була зайнята російськими інтервентами Муравйова) і пішли через Семиполки лісом до Літок. Тут загін пристав на ночівлю, а вже рано вранці до села увійшли муравйовці. У нерівному бою загинуло 24 курсанти – деякі юнаки були вбиті, деяких по-звірячому закатовано. Більшовики не дозволяли місцевим жителям поховати хлопців, і їхні тіла лежали, розкидані по всьому полю.

Встановлений селянами хрест інтервенти наступного дня знесли. Попри заборону ховати загиблих, місцеві жителі зробили це, пізніше насипали курган та поставили хрест. Історія бою або замовчувалась, або обростала міфами й вигадками, як в закордонній, так і у вітчизняній історіографії.
Лише згодом, у 2006 році на місці бою встановлено пам'ятник i у 80-ті роковини бою монетним двором випущено в обіг пам'ятну гривню. Реконструкція кургану була здійснена 2007 року.


Більше фото про подію тут: Портал Українців Одещини «ОДЕСИТ»