Пластуни м. Бара взяли участь в освяченні хреста та вшанування місця поховання вояків УГА. 2009, жовтень.

14 жовтня Барська пластова паланка Вінничини завершила важливий етап пошукової роботи проведенням акції «Освячення хреста та вшанування місця поховання вояків УГА на міському кладовищі».

Восени 1919 року в околицях міста Бара було приблизно 2500 вояків УГА, багато їх полягло в боях і згинуло від пошесті тифу та іспанки. Пластуни разом з краєзнавцем М. П. Йолтуховським, учителем географії Л. Л. Цицюрським, в. о. редактора газети «Барчани» М. І. Петриною, завдяки свідченням Г. О. Халабуди встановили точне місце поховання вояків.

З ініціативи та за активної допомоги пластунів і патріотичної громадськості міста та району відбулося відновлення історичної справедливості. Робота пластових гуртків «Сокіл» і «Тигри» з упорядкування місця поховання, виготовлення та встановлення хреста була підтримана настоятелем Греко-Католицької церкви отцем Мілетієм, мерією міста – Войтовичем Л. П., відділом райдержадміністрації у справах сім’ї, молоді і спорту – Бортніком О. С. і Бондарчук О. І. Матеріальними ресурсами допомогли вісім організацій міста.

Знаковим є те, що освячення хреста на могилі вояків української армії відбулося рівно через 90 років на свято Покрови Пресвятої Богородиці, покровительниці козацтва, і що доля дала можливість саме першим пластунам Вінниччини ініціювати й взяти активну участь у вшануванні пам’яті перших пластунів України, які добровільно йшли в лави Українських Січових Стрільців, а пізніше були в складі Української Галицької Армії. Народ, який вшановує могили своїх героїв, вартий майбутнього.

«За волю боролись сини України,
Та вічно спочили в Подільській землі.
Прийміть же подяку від всьої родини
За те, що віддали життя молоді»

Михайло ПІДДУБНИЙ

Див. більше про подію і фоторепортаж