Упродовж двох днів на батьківщині Богдана Хмельницького, Максима Залізняка та Василя Чучупака українці з різних куточків України вшановували борців за волю. Прибули делегації з Києва та Київщини, Донбасу, Одеси та Одещини, Запоріжжя і Запорізької області, Дніпропетровська і Дніпропетровщини, Прикарпаття, Волині, Львова і Львівщини, Тернополя, Полтави і Полтавщини, Харкова, Миколаєва, Закарпаття, Житомира, Хмельниччини, Херсона, Чернівців, Вінниці, Черкас і Черкащини, Сумщини, Рівного, Чернігівщини, Чигирина, Кіровограда і Кіровоградщини, багатьох міст і сіл України. Це було свято української соборності, під час якого народний депутат України Юрко Сиротюк вручив організаторові вшанувань Романові Ковалю Народну Шевченківську премію за повернення Україні тисяч імен борців за Українську державу.


День перший: Медведівка та Івківці

20 – 21 квітня 2013 р. на Чигиринщині відбулися вшанування борців за волю України різних епох – козацтва Богдана Хмельницького, гайдамаків Максима Залізняка та Василя Чучупака. Мешканці Медведівки, Івківців, Мельників та хутора Буда радісно вітали гостей з усієї України.
Черкаська ж влада гостям була нерада, бо ж то опозиціонери! Все ж Сергій Тулуб, голова Черкаської обласної державної адміністрації, розумів, що не годиться зривати вшанування на честь Богдана Хмельницького та Максима Залізняка, тож і ухвалив, на його думку, “соломонове рішення”: направив для вшанувань офіційні делегації, зокрема свого заступника та голову Чигиринської районної адміністрації, але наказав керівникам інших районів Черкащини чинити перешкоди українським прочанам до Холодного Яру. Районна влада взялася виконувати наказ, зокрема викликала на “профілактичні співбесіди” керівників українських організацій та взялася тероризувати перевізників. Наприклад, у Кам’янці та Умані, налякані автоперевізники відмовилися везти делегації прочан до Холодного Яру. Це, зокрема, засвідчив Сергій Воронов, голова Кам’янської організації ВО “Свобода”.
І все ж свято відбулося! Про його початок сповістив тулумбас Чорних запорожців. Під його таємничо-величаві згуки до пам’ятника Максимові Залізняку в Медведівці вирушила довжелезна колона українців в старовинних козацьких одностроях та вишиванках. Очолювали її сільський голова Олександр Діскант та президент Історичного клубу “Холодний Яр” Роман Коваль. Після покладання вінків і квітів Олександр Діскант привітав козацтво. Далі промовляли президент Історичного клубу “Холодний Яр” Роман Коваль та 1-й заступник голови Чигиринської районної державної адміністрації Василь Лисий. На відкритті свята був присутній і 1-й заступник голови Чигиринської районної ради Віктор Півторак.
Відбулися спортивні змагання дітей та юнацтва: фінальний матч футбольного турніру ім. Максима Залізняка, теніс, крос, змагання з гирьового спорту на кубок Максима Залізняка, перетягування канату юнацьких та дівочих команд.
Футбольний турнір виграла команда Медведівської школи. В гирьовому спорті домінували юні спортсмени Соснівської школи (Олександрівський район Кіровоградської області) Ярослав Неглазов та Юлія Пономарьова (гирі вагою 8 кг) і Владислав Сеслов (гирі вагою 16 кг). У змаганнях дорослих також перемогли козаки Соснівки – Максим Безай (гирі вагою 24 кг), Богдан Безай (вага учасників до 90 кг) та Микола Марфула (вага учасників понад 90 кг).
У кросі перемогли Володимир Гордієнко, Антон Горніцький, Антон Ананченко, Микола Ананченко (всі з Медведівки), Владислав Кириченко (Красносілля), Настя Пісіка з Дніпропетровська, Валентина Лівіцька з Медведівки та Наталка Корпань із Медведівки.
Призерами стали юні спортсмени з Кривого Рогу, Черкас, Кам’янки, Кіровограда, Знам’янки, Чигирина, Мельників, Зам’ятниці, Трушівців та Худоліївки (ті, хто з різних причин не отримав призів, просимо звертатися за тел. 096-439-77-42).
Поки відбувалися спортивні змагання, гості вирушили в мандрівку до родинного села Максима Залізняка Івківці, де поклали квіти до його пам’ятника, який створив скульптор Іван Макарович Гончар. Тут відбувся мітинг, на якому виступили Роман Коваль, кандидат історичних наук Назар Лавріненко та народний депутат України Юрко Сиротюк, а кобзар Тарас Силенко заспівав історичну народну пісню “Та виїхав Ґонта, гей та із Умані”.
Після цього делегації вирушили на околицю Івківців, до гори Семидубової, з якої їх гарматою привітав пікет Братства козацького звичаю “Спас”. Сотні людей піднялися на гору Семидубову, де за однією з версій поховано Гетьмана України Богдана Хмельницького. Серед тих, хто піднявся на гору, був і незрячий кобзар із Ромен Олександр Треус, який заспівав козацьку народну пісню “Ой на горі, на могилі”, а Тарас Силенко виконав пісню про Богдана Хмельницького (слова Левка Боровиковського, музика Тараса Силенка), а також “Запорозький марш” (музика народна, обробка Євгена Адамцевича).
З промовами виступили земляк Максима Залізняка, уродженець Івківців Назар Лавріненко, Роман Коваль та Юрко Левченко, які закликали пам’ятати подвиг козаків Богдана Хмельницького і вигнати ворога з рідної землі. Назар Лавріненко від імені “товариства вільного, лицарського” вручив Романові Ковалеві грамоту-подяку “за багаторічну, самовіддану працю зі збереження слави Героїв Холодного Яру, вірних синів України”, завірену копією Військової печатки Гетьмана України Богдана Хмельницького.
З ініціативи Романа Коваля на горі Семидубовій було висаджено сім дубів – на пам’ять про великого гетьмана, його старшин та славне козацтво. Саджали дуби народні депутати України Андрій Тягнибок, Юрко Сиротюк, Роман Коваль, Юрко Левченко, Назар Лавріненко, Володимир Калюжний, козаки-спасівці та всі охочі.
Вшанувавши полеглих хвилиною мовчання та салютом з гармати, козаки вирушили до млина в селі Івківці, побудованого 1907 року. Його реставрувала сільська громада на чолі з Назаром Лавріненком. Слід сказати, що сільський голова Івківців участі у вшануваннях Богдана Хмельницького та його козацтва не взяв.
Тим часом у Медведівці завершувався концерт народної пісні за участю гуртів “Білозірські козаки” з Черкас (художній керівник Юрій Марштупа) і “Тернівські козаки” із с. Тернівка Смілянського району. Чудово співали Назар та Наталія Зінченки із села Мельники – “столиці Холодноярської республіки”.
Вадим Васильчук, координатор козацьких організацій, провів конкурси на найкращу вишиванку, найдовший чуб та дівочу косу. Найкращу чоловічу та дівочу вишиванку глядачі визначали оплесками. Конкурс запам’ятався і запальними промовами учасників, які розповідали історії своїх вишиванок, та щирими оплесками глядачів, що підтримували конкурсантів. Найдовший козацький чуб осавул Братства “Спас” відміряв кулаками. Переміг Сергій Тищенко із Павлограда – його чуб був завдовжки в чотири кулаки. Найдовшу дівочу косу заміряли ліктями. Перемогла наймолодша учасниця – Тетянка, коса якої мала два лікті з хвостиком. Від імені ВО “Батьківщина” було вручено цінні призи переможцям.
Порадували показовим виступами Братство козацького бойового звичаю “Спас” із Києво-Могилянської академії, “Спас” із Запоріжжя і козацька школа бойового гопака “Хорс” із Павлограда. Козаки продемонстрували бойову техніку “Спас”, роботу зі зброєю, виконали складні технічні елементи. Про гарт їхнього тіла свідчило перебивання палиць об тіло. Глядачі із захопленням вітали наше славне козацтво. Особливо раділи дівчата – таких козаків вони ще не бачили!
Яке ж козацьке свято без бою лава на лаву?! Спочатку козаки бойових шкіл України продемонстрували, що таке лава. Вадим Васильчук детально роз’яснив правила, за якими проводиться спільний бій та запросив охочих долучитися до справжнього козацького змагу. Півсотні козаків взяли участь у лаві на лаву. В проміжках між дужаннями лав, отамани визначали кращих борців і ті мали змогу відстояти честь товариства в боротьбі “навхрест” та “на поясах”. Козацька гармата сповіщала про початок кожного бою. Після бою козаки браталися.
А найсмачніший куліш приготували Юлія Царь та Юлія Мокренчук – відповідно студентка і випускниця Черкаського національного університету.
У Медведівці відбувся і книжковий ярмарок “Гайдамацький край”. У ньому взяли участь видавництва з Києва, Черкас, Тернополя, Канева та інших міст. Під час ярмарку відбулися презентації книжки Романа Коваля “Чорний Ворон: п’ять біографій”, монографії Ірини Фаріон “Мовна норма: знищення, пошук, віднова”, книги Володимира Гонського “Людина і нація. Час воїнів”, збірки новел Леоніда Мосендза “Людина покірна” (її презентував упорядник Віктор Рог) та збірки афоризмів Юрія Іллєнка “Криниця для спраглих” (упорядник Ірина Фаріон).
Надвечір відбулася демонстрація двосерійного документального фільму Валерія Тетерятника про Визвольну боротьбу в Холодному Яру “Вони боролись до загину” (оператор і режисер – Володимир Бондаренко). Фільм представляв отаман Вільного козацтва Холодного Яру Олег Островський, який разом зі своїми козаками взяв участь у постановочних сценах.
А о 19.00 розпочався концерт. Ведучі – Сергій Василюк і Роман Коваль. На початку у виконанні Володимира Гонського пролунала знаменита пісня “Наливаймо, браття, кришталеві чари” (сл. Вадима Крищенка, муз. Віктора Лісовола). За нею Володимир Гонський заспівав повстанську баладу “Ой, у лісі, на полянці”.
Василь Панченко представив пісні “Журавлі” (сл. Вадима Крищенка, муз. Володимира Домшинського) та “Батьківський поріг” (сл. Андрія Демиденка, муз. Івана Карабиця), а кобзар Тарас Силенко виконав пісні “Ой під містом Богуславом” (про Медвинське повстання), “Ой в тисяча дев’ятсот тридцять дев’ятім році” (історична народна пісня про Августина Волошина), “Ромен Жовтий” (про Марусю Соколовську). Після одної з пісень на сцену вийшла художниця Мар’яна Бурдейна із Закарпаття, яка намалювали чудовий портрет Тараса Силенка, та подарувала його кобзареві.
Особливий успіх здобув лідер гурту “Тінь Сонця” Сергій Василюк. Він палко виконав власні пісні “Вишневий садок”, “Народна війна”, “Ніколи не плач”, а також пісні “Козача могила” і “Вільним небокраєм” (муз. і сл. Сергія Василюка і Костянтина Науменка), “У цьому полі, синьому, як льон” (муз. Сергія Василюка, сл. Василя Стуса), “Козаки” (муз. і сл. Кирила Момота), “Отаман Зелений” (муз. Тараса Силенка, сл. Миколи Щербака), “Наливаймо, браття” (муз. Віктора Лісовола, сл. Вадима Крищенка), “Ой, ти місяцю” (народна), “Меч Арея” (муз. і сл. Василя Лютого), “Буде нам з тобою що згадати” (сл. Олеся Бабія), “Лента за лентою” (муз. Василя Заставного, сл. Миколи Сороколіта) та гімн ОУН “Зродились ми великої години” (муз. Остапа Нижанківського, сл. Олеся Бабія).
Пісні Сергія Василюка були щирі, енергетичні, дзвінкоголосі, вони збуджували публіку, викликали бурхливі овації. А ось враження самого Сергія Василюка: “Дуже радію, що тема Визвольних змагань у Холодному Ярі стає знаною і шанованою серед українців. До Медведівки з’їхалися практично з усіх куточків України. Взагалі, традиційні вшанування героїв Холодного Яру – це насамперед зустріч великої української родини, де сам дух героїчної землі братає до того зовсім незнайомих людей. Виступати перед таким загалом велика честь і задоволення! Вперше на славній землі було встановлено велику сцену, відбулася вечірня музична програма, яку так полюбляє молодь. Суботній вечір у Медведівці був молодіжно-спекотний, пізнавальний і просвітницький. А ще – натхнений і піднесений. Саме так має виховуватися нове покоління борців за волю України”.
Під час концерту Роман Коваль провів конкурс знавців Холодного Яру, який викликав значне зацікавлення публіки. Ось найскладніше питання конкурсу і відповідь на нього: “Що було написано на жовто-блакитному прапорі полку гайдамаків Холодного Яру?” Відповідь: “Хай живе вільна незалежна Українська Народна Республіка”, “Ми поляжем, щоб славу і волю, і честь, Рідний краю, здобути тобі”, “Полк гайдамаків Холодного Яру”.
У конкурсі знавців Холодного Яру перемогла команда “Інгульські гайдамаки”.
Між піснями виступали політики, зокрема заступник голови Верховної Ради Руслан Кошулинський, народні депутати України Ірина Фаріон та Микола Томенко, керівник Служби голови партії ВО “Батьківщина” Михайло Лівінський та голова “Батьківщини молодої” Іван Крулько, які доклали багато зусиль, щоб це свято відбулося; голова Народного Руху України Василь Куйбіда, депутат Уманської міської ради від “Фронту змін” Максим Поляков, лідер опозиції у Черкасах Микола Булатецький, керівник аналітичної служби ВО “Свобода” Юрій Левченко, депутат Тернопільської обласної ради Степан Барна, який вручив Романові Ковалю грамоту Тернопільської обласної ради за вагомий внесок у дослідження Національно-визвольного руху в Україні в першій половині ХХ століття. А Василь Куйбіда вручив Романові Ковалю відзнаку “За заслуги перед українським народом” I ступеня.
Упродовж дня діти безкоштовно здійснювали прогулянки на коні козака Вогнедара з Мельників. Завершився день Вогнедаровим вогнищем у Медведівці. Кобзарський супровід здійснив Тарас Силенко.
Свято в Медведівці настільки сподобалося місцевим мешканцям, що вони, особливо молодь, вирішили продовжити для себе свято – наступного дня багато хто з них приїхав до Мельників і на хутір Буда.
20 квітня Всеукраїнська молодіжна громадська організація “Батьківщина молода” провела військово-патріотичну гру “Холодний Яр”, в якій взяли участь близько сотні учасників з більшості областей України. Вони були поділені на команди “Чорні повстанці” та “Білі повстанці”, завданням яких було облаштувати табір, захопити прапор іншої команди та “ліквідувати” умовних ворогів шляхом зривання наплічної пов’язки. Переможцем стала команда “Чорних повстанців”.
Пізнім вечором перед таборовиками виступили письменник Роман Коваль та бард Володимир Гонський.
Учасники обох команд були відзначені дипломами учасника та спогадами Юрія Горліса-Горського “Холодний Яр”. Нагородження відбулося біля пам’ятника Юрію Горлісу-Горському за участю голови комітету Верховної ради України з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка, керівника служби голови партії ВО “Батьківщина” Михайла Лівінського та голови ВМГО “Батьківщина молода” Івана Крулька.
У Холодному Яру в рамках вшанувань героїв відбулося й таборування організації “Сокіл” та ВО “Свобода”. Окрім участі в офіційних вшануваннях, свободівці провели патріотичний наметовий табір “Холодний Яр-2013”, який розпочав роботу ще 18 квітня на хуторі Кресельці. В таборуванні взяли участь більше сотні учасників із різних куточків України. Молодь брала участь у впорядах, вправлялася в тренувальних стрільбах, слухала лекції з історії, ідеології та методики боротьби проти українофобії. 20 квітня в таборі відбулася військово-патріотична гра “Холодний Яр. Шляхами повстанців”. Учасники гри пройшли складний маршрут, який мав 5 контрольних точок. На кожній із них гравці виконували певні завдання та демонстрували певні навички: орієнтування на місцевості, логічні вправи, рівень фізичної та інтелектуальної підготовки. Протягом гри учасники шукали прапор Холодноярської республіки. За підсумками змагань переможцем став десяток “Скіфи” на чолі з активістом Черкаського осередку ВМГО “Сокіл” Тарасом Опашнянським. У подарунок “соколята” отримали книги та солодощі.