Письменник-борець Юрій Горліс-Горський

Досліджуючи повстанський рух доби Української Народної Республіки, а відтак і біографії отаманів Наддніпрянської України, зі здивуванням звернув увагу на те, що серед них, лицарів-бойовиків, виявилося чимало й письменників. У цьому ряді можна згадати автора двотомника “Проти червоних окупантів” Якова Орла-Гальчевського, автора багатьох оповідань та драми “Холодний Яр” Якова Водяного, поета Грицька Чупринку, мемуаристів Юрка Тютюнника, Марка Шляхового, Івана Лютого-Лютенка, Петра Філоненка, Михайла Дорошенка, Миколу Василенка… Талановитими публіцистами (в жанрі повстанської листівки чи звернення до населення) виявили себе отамани Андрій Гулий-Гуленко, Іван Семесенко… А Микола Міхновський – творець перших двох у ХХ ст. полків Української армії?! Його твір “Самостійна Україна” і досі запалює священним вогнем серця українців! До видання української преси мали безпосередню причетність й гайсинський отаман Ананій Волинець та отаман Катеринославського коша повстанських вільнокозачих військ Малашко, які випускаил газети з однойменною назвою “Повстанець”, та Ілько Струк, який видавав дві газети: в Чорнобилі – “Вільний край”, а в Одесі – “За Україну”... Не слід забувати і про Головного отамана Армії УНР Симона Петлюру, який був талановитим редактором та публіцистом…
Осібно стоїть ім’я Юрія Горліса-Горського – автора знаменитого документального роману “Холодний Яр” та кількох інших, менш відомих книг. Його письменницька доля була чи не найщасливішою. Лише Микола Міхновський та Симон Петлюра можуть похвалитися не лише військовим талантом, але й крицевою силою свого слова.
Справжнє прізвище письменника-борця – Юрій Городянин-Лісовський. Народився він 14 січня 1898 року в с. Демидівці на Полтавщині.
Юрій Городянин-Лісовський – учасник Першої світової війни. В роки Національної революції – старшина-кіннотник 2-го Запорізького (збірного) полку Запорізької дивізії Армії УНР.
На початку лютого 1920 р., під час Зимового походу, коли Запорізька дивізія перебувала в околицях Холодного Яру, Юрій занедужав і змушений був лишитися на лікування в Мотриному монастирі, де в той час розміщувався штаб полку гайдамаків Холодного Яру. Підлікувавшись, хотів був уже наздоганяти свою частину, яка продовжувала Зимовий похід, та холодноярці, яким бракувало старшин воєнного часу, переконали його, що він тут не менш потрібний Батьківщині. Юрій ніколи не шкодував, що вирішив залишитися серед лісовиків: рік боротьби на Чигиринщині, напоєній духом Великого Богдана, став найщасливішим періодом його життя.
З перших хвилин перебування в Холодному Яру молодий старшина відчув незвичайний, войовничий патріотизм місцевих селян. І його серце переповнилось, як він згадував, “якоюсь щемливою радістю”. Вразила Юрія й висока організованість озброєних селян та їхнє турботливе, дбайливе ставлення до українського вояка.
В Холодному Яру Юрій торкнувся серця України, знайшов друзів, бойовою дружбою з якими пишався все життя; тут він відчув гіркий щем втрат і поразок та щастя продовження боротьби за свободу Батьківщини. А Холодний Яр знайшов у ньому захисника та вдячного літописця.
Холодний Яр повністю заполонив Юрія. Все своє подальше життя він марив ним, мріяв повернутися на ці, за його висловом, “святі місця”.

Під псевдонімом Залізняк його призначили осавулом 1-го (основного) куреня полку гайдамаків Холодного Яру, тобто Юрій став одним з найближчих помічників курінного Івана Петренка та Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупака.
Пізніше, у своєму знаменитому романі, Горліс-Горський писав: “Чорнота не читав більше лекцій про те, що боротьба не знає жалю. Я вже й сам добре усвідомив собі, що коли дві нації борються, то білі рукавички мусять бути скинені. За п’ять років на фронтах довелося розрубати в бою (не один) череп… але що можна піднести шаблю на ворога, який уже кинув зброю, що ворог лише мертвий перестає бути ворогом, з цим я погодився лиш тепер, на цьому клаптеві української землі, який треба було відстояти – або загинути”.
На власному прикладі Юрій переконався, що гуманізм до ворога обертається новими українськими жертвами: так, він подарував життя полоненому начальнику міліції, відпустив його, а той “віддячив”, викликавши телеграфом з Єлисаветграда полк червоної кінноти. Бій завершився великими втратами для Холодноярців, а сам Залізняк потрапив у полон. У льохах Єлисаветградської ЧК він відчув на собі, що таке “вдячність і ласка совєтської влади”. Але “жартівниця-доля” видерла його з обіймів смерті: він утік з-під розстрілу. Повернувшись до Холодного Яру, довідався, що побратими вже справили поминки по ньому...
Навесні 1921 р. за наказом підпілля Залізняк “видістався з Холодного Яру”, прибув до Львова на зустріч з генералом-хорунжим Юрком Тютюнником…
Ставши зв’язковим уряду УНР, навесні 1922-го він вертається в окуповану російськими більшовиками Україну. Підпільну роботу – під псевдонімом Горський – спочатку провадив у Києві, а потім на Поділлі. Та незабаром Юрія було заарештовано. Довелося провести 8 місяців у “тюрподі” Вінницького ҐПУ. Чекісти не спромоглися довести його вини і 16 грудня 1923 р. звільнили з-під варти.
За завданням українського підпілля Горський дав згоду працювати в агентурному апараті ҐПУ. За пізнішим висловом одного з найдосвідченіших керівників Подільського ҐПУ Галицького, Горський провалив не одну чекістську операцію.
Та у 1924-му знову арешт. Більшовики “оцінили” антикомуністичну підпільну роботу на Поділлі Юрія в 15 років ув’язнення. Ще добре, що вони не дізнались про холодноярську сторінку його біографії...
Щоб потрапити до психіатричної лікарні, з якої легше було організувати втечу, Юрій симулював психічне захворювання. Але чекісти не дуже вірили в хворобу і ще протягом кількох років тримали його у тюремній лікарні. За цей час він пізнав тюрми Вінниці, Києва, Полтави та Херсона. Нарешті, Юрія перевели до Херсонської психіатричної лікарні, звідки він й утік у квітні 1932 року. Того ж таки 1932 року, після довгих мандрів, він опинився у Рівному.
А потім був Львів, де його, нарешті, знайшла слава.
Першою книгою, яку вдалося видати вже наступного, 1933 року, була “Ave, diсtator!” У 1934 р. поталанило видати повість “Отаман Хмара”. У передмові до книги автор писав: “Маючи за плечима 4 роки підпільної боротьби з московсько-більшовицькою владою на Україні (з них 8 місяців з наказу своєї організації – в агентурному апараті ҐПУ), два смертних присуди і разом дев’яносто сім із половиною місяців арештів ҐПУ та більшовицьких тюрем, – я дозволю собі піднести крайчик завіси, якою закриті тайни червоної охранки”.
1935 року у Львові виходять друком книги “У ворожому таборі” та перша частина роману “Холодний Яр”. Друга частина побачила світ 1937 року.
“Холодний Яр” мав у Галичині величезний успіх, особливо серед молоді. В залах переповнених “Просвіт” проводилися читання. Жорстока правда про селянські повстання на Наддніпрянській Україні переповнювала романтичні серця галицької молоді ненавистю до ворога та бажанням заступити полеглих.
Наприкінці тридцятих років Юрій Горліс-Горський завершив роботу над романом “Між живими трупами” й анонсував його вихід. Уривки з цього твору Юрко читав молоді, яка хмарами вилась довкола нього… На превеликий жаль, рукопис загубився під час бойових дій на Закарпатті. Юрій Горліс-Горський страшенно переживав утрату, тим більше, що вважав цей роман найкращою своєю книгою.
Що робив Горліс-Горський на Закарпатті? Зі зброєю в руках разом з товаришами, колишніми вояками Армії УНР, він пішов, за влучним виразом Сергія Козака, на “голос Карпатської України”. Одна з газет, здається, “Діло”, незабаром надрукувала повідомлення, що Юрій Горліс-Горський загинув. Вже вдруге друзі “ховали” його...
Після поразки Карпатської України Юрій якийсь час учителював у глухому закарпатському містечку, згодом перебрався до Румунії, а потім до Югославії. Тут його вже чекав виклик до Канади: українці Саскачевану запрошували знаменитого письменника оселитися в цій країні. Та поголоски про можливу війну Німеччини проти Совєтського Союзу змусили його змінити плани: Юрій Горліс-Горський справедливо вбачав у цій майбутній війні шанс для України стати самостійною державою, тому й, зрозуміло, не міг відсиджуватися у комфортних саскачеванах. Він прагнув – при найменшій можливості – зі зброєю в руках повернутися на Батьківщину.
Та спочатку Горліс-Горський поїхав до Фінляндії, де формує відділ з українців, які потрапили в полон під час совєтсько-фінської війни, – для боротьби за звільнення України від більшовиків. Подорож до Суомі він відобразив у двох чудових статтях “Фінляндія” та “Подорожні зиґзаґи”, в яких оспівав велич фінського народу, котрий весь, як один, став на захист свого національного буття.
І ось навесні 1942 року Юрій прибуває до Рівного. Майже відразу у рівненській газеті “Волинь”, яку редагував Улас Самчук, з’являються спогади Горліса-Горського “Їх прийшло дванадцять”.
Нарешті, у червні 1942-го здійснюється заповітна мрія – і Юрій Горліс-Горський повертається до оспіваного ним Холодного Яру. Його душевний стан можна тільки уявити: радість повернення на повстанські стежки молодості і розпука від вигляду руїни, до якої довела Холодноярщину совєтська влада за якихось два десятиліття.
Письменник поселився в Олександрівці, збирав свідчення учасників холодноярської епопеї. Побував він і у Мотриному монастирі, за валами якого вбивав чекістам кинджал “у ліву кишеню френча”. Саме тут Юрій пізнав істину, що “від того, скільки цеглинок ворожого муру проб’ємо лезами і кулями, залежить висновок боротьби”.
У Мельниках Горліс-Горський відвідав батьків Петра і Василя Чучупаків і подарував їм свою книгу про подвиг холодноярців, зокрема, їхніх синів. Старенькі вже Степан Чучупак та Оксана Чучупачиха були безмежно зворушені.
Могилу ж Головного отамана Холодного Яру огородили, почистили металевий хрест, на якому внизу прикріпили тризуб. “Наступного дня, – згадував учасник події Михайло Дорошенко, – в неділю, з самого ранку, в Медведівку на урочисте Богослужіння йшли гурти людей з ближчих і дальших сіл та й з Чигирина... Після служби Божої всі походом прийшли до могили отамана Василя Чучупака...”
Юрій Горліс-Горський виголосив на могилі Головного отамана Холодного Яру слово. Він згадав попередження Симона Петлюри про те, що зовнішній ворог був би не страшний, коли б ми перемогли ворога внутрішнього – незгоду між собою – та коли б мали більше почуття відповідальності перед Україною.
Всі були безмежно зворушені величавою врочистістю здвигу…
З наступом Красної армії почався шлях Юрія на Захід. У Львові 26 листопада 1943 р. у православній церкві Святого Георгія він бере шлюб із Галиною Талащук. “Яким я пам’ятаю Юрка? – пізніше згадувала вона. – Насамперед він був “безнадійним” романтиком… Вірний уенерівець… дисциплінований вояк і великий прихильник Петлюри...” “Любив військовиків, завжди був у повазі до старшин УНР”, – додавав його товариш Петро Майсюра…
Через Австрію Юрій Горліс-Горський із дружиною перебирається до Німеччини й оселяється в таборі для переміщених осіб (“Ді-пі”) в Новому Ульмі, де 25 вересня 1946 року в нього народжується донька Леся. Здавалося, життя ще попереду. Але...
В таборі “Ді-пі”, де жив Юрій Горліс-Горський, поповзли чутки, що він запроданець, агент більшовицьких, польських та німецьких спецслужб. “Посипалися погрози, – згадувала дружина Юрія, – у вікно нашої кімнати кидалися намотані на камінці присуди смерті, у нашу відсутність в кімнаті робилися обшуки… Зник револьвер, за яким Юрко дуже шкодував, бо ніколи не розлучався зі зброєю в ті небезпечні часи... Мені й досі важко писати про ті сумні часи, коли я була свідком усіх тих наклепів і погроз…”
Юрій Горліс-Горський, якого не брала ворожа куля, був задушений удавкою в Новому Ульмі (Німеччина), як виглядає, “своїми”. Це сталося 27 вересня 1946 року. Але й смерть не зупинила воїна-письменника – він продовжував йти у життя своїми книжками: практично всі вони у повоєнні роки були перевидані українською діаспорою.
Продовжував жити Юрій Горліс-Горський і в легендах. Політв’язень Кузьма Дасів розповідав, як в одній з давніх комуністичних брошурок згадувалося, що 1956 року з території Австрії та ФРН до Угорщини на допомогу, як тоді писали, “угорській контрреволюції” проникали українські “контрреволюціонери” і серед них – Юрій Горліс-Горський, який нібито став радником угорського генерала Кішбарнака.
Ця легенда своєрідно підтверджує визнання ворогом значущості фігури українського письменника-борця.
На початку 1990-х роман “Холодний Яр” нарешті було видано в Самостійній Україні, за яку і боролись герої цієї книги. Хочеться вірити, що нині, як і колись, в 1930-ті роки, цей роман виховає тисячі героїв, які здобудуть українську Україну, в ім’я якої творив, боровся і загинув великий українець Юрій Городянин-Лісовський.