Документ №13

Звернення Головного Отамана Петлюри до Української Армії
Вояки Української Армії!
Війська Республіки від Дніпра до Дністра, об'єднані відтепер в одну армію, йдуть переможним маршем, б'ють ворога, здобуваючи кожного дня Україні нові місцевості; вони звільняють територію від більшовицьких загонів, даючи українському народові свободу та надію на щасливі дні, коли всюди буде порядок та мир.
Анархія більшовиків, страшний червоний терор, тиранія їх надзвичайних комісій з їх катами виснажили останні сили нашого народу та зросили степи потоками невинної крови.
Під спів дзвонів вас зустрічає хлібом і сіллю, із сльозами радості на очах народ Україні, пригноблений та пограбований, вам уклоняється та вітає вас, хоробрих вояків, що розбили більшовицькі ланцюги. Він вас вважає плоттю від плоті своєї та силою крови своєї. Важко описати національній ентузіязм, який сповнює наш народ при кожному з ваших тріюмфальних приходів у села й міста. Всюди вас чекає подібний прийом вас, вояки Української Армії.
Ви переживаєте тепер години слави, що збережуться назавжди в пам'яті, а разом з вами переживають їх всі люди, що живуть на нашій землі. Ви ведете священну боротьбу за звільнення поневолених без етнічного розподілу, боротьбу за владу права, справедливости і свободи, боротьбу за демократію та незалежність нашої Республіки.
Одначе наші вороги не сплять, а дуже стежать за кожним нашим кроком, щоб при найменшій слабкості вони змогли б викликати безлад між нами та робити неможливим швидке ствердження сподівань нашого народу. Більшовики вважають Україну спадщиною Москви. Вони розуміють, що кінець їх режиму близький, оскільки український народ піднявся проти них. Далебі вони не покинули надії зігнути нас своїм ярмом.
Через посередництво аґентівпровокаторів, котрим вони добре платять, вони намагаються ослабити нас зсередини, наймаючи кримінальні елементи, які підштовхують наших вояків, які несуть свободу всім народам України. Наші вороги хочуть також цим засобом розділити робітничу клясу українців та євреїв, пов'язаних спільною долею та трьома століттями неволі під царською владою.
Українцям, як і євреям, котрі підтримують Уряд Республіки, наша національна Армія повинна принести рівність, братерство, свободу.
Всі єврейські партії, особливо «Бунд», «Obiedinentzi», «PoaleyZion», «Populiste», перейшли на бік відновлення незалежности України.
Я знаю сам, як євреї допомагали нашій Армії та нашій Республіці. Вороги держави, більшовики, розстрілювали та розстрілюють не тільки українців, але й євреїв також.
З найбільшою увагою та хвилюванням я думаю про жертви єврейського народу, про їх славне життя, покладене на вівтар Батьківщини.
З донесень офіцерів та інспекторів я знаю і про те, що єврейське населення віддано доглядало за нашими хворими та пораненими, про єврейських дітей, які в шпиталях, організованих в 5 верстах від фронту, промивали рани наших мужніх вояків. Я був глибоко зворушений, бачачи сльози подяки на їх очах за ту турботу, яку вони отримали від євреїв, і з задоволенням помітив, що багато з наших вояків ставали на охорону магазинів та складів євреїв, щоб запобігти їх розкраданню.
Відбудова євреями мосту в Староконстантинові, зруйнованого більшовиками, та їх дари Армії продуктами та одежею — ось ще одне свідчення їхньої відданости нашій справі. Я певен, що такі акти, часто повторювані, допоможуть зробити нашу країну більш мирною, що принесе користь усім. Міністр Єврейських Справ завдяки енергійним заходам зумів так подіяти на євреївкомуністів, що останні більш не підтримують більшовизму, який, як вони вважають з повним правом, несе їм знищення.
Я звертаюся до вас, щоб закликати з'єднати ваші зусилля з нашими та підтримати наш Уряд разом з усім народом та Армією. Саме у такому разі можна буде сказати з впевненістю, що Уряд Української Республіки, її Армія зможуть разом вершити цю ґрандіозну справу, яку тепер виконуємо: знищення більшовизму та зміцнення нашої Республіки, в якій кожен народ матиме право на спокійне та вільне життя.
Старшини і вояки Української Армії! Робітничі маси українських євреїв бачать у вас своїх визволителів, і майбутні покоління ніколи не забудуть ваших усиль, а історія говоритиме про вас з гордістю.
Бережіться провокаторів та тих, хто бажає погромів і намагається умовити найслабкіших у своїх переконаннях серед вас.
Будьте безжалісними! Смертна кара чекає на учасників погромів так само, як і на підбурювачів їх. Я вимагаю від вас ще суворішої дисципліни, аби жодна волосина не впала з невинної голови. Адже ви є найкращими синами нашого великого народу, який хоче жити незалежним життям, без будь-якого поневолення. Саме для цього ви, його Армія, повинні бути завжди непохитними в охороні його інтересів, як і інтересів тих, хто вам допомагає в цій великій справі визволення.
Кожний винний в очах українського народу та нашої Республіки, понесе сувору кару, незважаючи на національність, згідно з нашими законами, що діють на території всієї України. Але безвинних за всяку ціну треба визволяти з більшовицьких кігтів. Закінчуючи, я висловлюю вам вдячність нашої Республіки, до якої я приєдную свою власну, разом з виразом мого захоплення вашою військовою мужністю, вашою відданістю та вашими жертвами задля Батьківщини для спасіння нашої дорогої України та всіх народів, які в ній живуть, включаючи і євреїв, та заради нашого визволення з більшовицьких пут.
З Богом за велику і святу справу нашої незалежности!
Головний Отамана. Петлюра
27 серпня 1919, «Україна», 2 вересня 1919.


Документ №14

Резолюція, прийнята засіданням єврейської соціял-демократичної партії (БУЕД) в Кам'янець-Подільському.
Під час засідання 26 серпня 1919 року губерніяльного Комітету Поділля та міського Комітета Кам'янець-Подільського соціял-демократичної єврейської партії «ПоалиЦіон» одностайно прийняли наступну резолюцію стосовно призначення кандидатів партії на муніципальні пости:
Ми визнаємо, що труднощі, які виникли під час переговорів в Станіславові, у квітні, між Ґольдельманом, Ревуцьким та представниками Уряду, тепер повністю полагоджені, і ми констатуємо:
Уряд та командування Армією енергійно борються з погромами.
Домовленість між українською та єврейською демократіями стала визначеною, і вона вже дала найкращі результати. Уряд в питанні національної автономії дає свою тверду підтримку національній та соціялістичній єврейській демократії, а за політикою слідкує Міністр Єврейських Справ.
Уряд створив інституції для повного визначення законом соціялістичних партій євреїв, а також для реалізації в парляментському статуті інших політичних груп та комуністів за умов їх лояльности до Української Республіки.
Уряд є повністю соціялістичний та створений демократично.
Міністерство Праці знаходиться в прямому контакті з робітничими організаціями; воно заявило, що готове відновити робітничі ради, які є представниками пролетаріяту та мають дорадчий голос і здійснюють контролю соціяльних та економічних питань, які стосуються трудящих. Беручи до уваги все те, що викладено попереду, ми "вважаємо бажаним, щоб член нашої партії забезпечував функції міністра, що дозволило б партії взяти на себе відповідальність відносно політики Уряду. Ми також бажаємо, щоб член нашої партії займав місце радника Міністра Праці та Політичної Економії, і, нарешті, щоб державні Комітети доводили до відома (суспільства) списки кандидатів на вищезазначені пости в муніципалітетах.
«Україна», 3 вересня 1919.


Документ № 15

Наказ Голови Ради народних комісарів України,
члена Військової Революційної Ради
Південно-Західного фронту
товариша Раковського
12 вересня 1920
До всього населення і всіх представників влади, військових та громадянських радянських установ, округів та областей України.
Скориставшися тим, що Республіка Рад України змушена кинути всі сили на захист території, незалежности та життя українських селян і робітників проти польських панів і білої Гвардії барона Врангеля, різні злочинні елементи, випущені з тюрем урядом Денікіна та Врангеля, польською армією та армією Петлюри, і аґентипровокатори з допомогою багатих селян, які не хочуть визнавати уряду бідних та дрібних селян, організують бандитські угруповання. Особливо в серпні бандитизм набув великих розмірів в районах Полтави та Кременчука. Бандити силою вдираються у села, вбивають членів партії, б'ють батьків червоних солдат та знищують все, що зроблено для населення. 28 серпня на станції Лекарівка бандити пограбували конвой, що транспортував з Одеси сіль для селян. Те, що ми збираємо з труднощами для Червоної Армії та населення, не досягає свого призначення, а стає здобиччю бандитів та контрреволюціонерів. З цього витікає, що одним з невідкладних завдань Уряду є боротьба з бандитами так само, як і проти зовнішнього ворога, поляків та вранґелівців. Паралельно з військовими заходами, прийнятими Радою народних комісарів, Революційна Військова Рада південнозахідного фронту прийняла 20 та 23 квітня кілька постанов, на виконання яких закликані всі голови загонів, вся цивільна та військова влада Рад та всі громадяни України. Для здійснення цих рішень я постановляю:
1. Голови банд так само, як і члени цих банд, оголошуються поза законом. Кожний затриманий бандит буде розстріляний на місці як ворог влади робітників та селян.
2. Найближчі родичі бандита будуть схоплені як заручники та спрямовані в концентраційні табори. Майно бандитів та їх найближчих родичів буде конфісковане для бідних селян цієї місцевосте.
3. Села, які допомагали бандитам поставками чи то засобами переміщення, чи то кіньми, чи добровольцями, будуть блоковані військовими та покарані. Покарання повинні бути такі:
а) контрибуція в натурі;
б) контрибуція в грошах;
с) конфіскація майна сільських багатіїв;
д) обстріл сіл та їх повне знищення.
Примітка І: Головний тягар покарання буде падати передусім на багатих селян.
Примітка II: Заяви про те, що село було примушене давати бандитам добровольців та продукти, не будуть братися до уваги.
4. Я пропоную нарадам, передбаченим положенням про організацію обслуговування південнозахідного фронту з 23 квітня і які включають голів загонів, відомчого військового комісара, голову виконавчого комітету, голову революційного комітету, голову народного комітету, голову районної надзвичайної комісії і т.д. ... скласти списки всіх сіл, які є осередками бандитизму та виконати проти них покарання, передбачене нами. Районні ради можуть скласти ці списки із свого блоку для відправлення їх на районну нараду після їх підтвердження.
5. Одночасно з боротьбою проти бандитизму голова загону районного комітету повинен зайнятися поступовим роззброєнням населення. Я пропоную командувачам загонів попередити населення, що воно повинно буде здати зброю, та військовий виряд військовим революційним комітетам та відповідним виконавчим комітетам, а якщо в районі таких нема, то командирам найвищого рангу військових загонів, які діють в даному районі. В цьому попередженні буде зазначено термін здачі та місце, де вона повинна відбуватися. По закінченню його, якщо результат не буде задовільним, буде проведена загальна та особиста провірка.
6. Щоб знищити бандитизм та збройні повстання на багатих краях, землях, у всіх районах, де, згідно розвідці, готуються повстання, я пропоную негайно схопити як заручників багатих селян або певне число поважних або підозрюваних у співучасті чи у симпатіях до бандитів осіб.
7. Заручників слід спрямовувати в найближчі відділи спеціяльних військових загонів та ЧК.
8. Я пропоную донести до відома населення, що в разі переходу селян даної місцевости на бік бандитів та участи у заколотах багатіїв чи скоєнні ворожої акції проти війська або представників Уряду, заручники будуть розстріляні.
9. Населення буде оголошене солідарним із злочинцями та відповідальними за всі які б то не було порушення чи за всі дії проти Уряду Рад; при цьому через відповідні накази населення буде повинно видавати військовому командуванню найближчих загонів або революційним комітетам всіх підозрілих осіб, помічених у селі. Населення повинно арештовувати та хапати осіб, які агітували та діяли проти Уряду рад та відправляти їх в районні надзвичайні комісії або в головний штаб відповідного сектора Армії.
10. В місцевостях, що були більше під впливом бандитизму і були звільнені від банд та повстань, але які залишаються вогнищами цього руху військовим комітетам та районним військовим головам буде наказано захопити все чоловіче населення, яке е в стані носити зброю, від 19 до 45 років, та привести під охороною командувачам військових округ для мобілізації їх в армію:
а) якщо це робочі елементи — в резерв округи;
б) якщо це не трудящі елементи — в службу обслуговування загонів округи.
11. Всі дрібні селяни повинні всіма можливими засобами надавати допомогу цивільній та військовій владі для боротьби з бандитизмом. Члени комітетів дрібних селян будуть зобов'язані передавати владі всі повідомлення про підозрілих осіб в селах, Про аґентівпровокаторів, засланих білополяками та головними штабами Врангеля, Петлюри та інших бандитів.
Примітка: Члени комітетів бідних селян повинні мати при собі документ для встановлення особи, щоб пред'явити його в разі потреба цивільній або військовій владі Уряду Рад.
12. Це розпорядження буде розповсюджене по всіх селах, опублікованих у всіх органах преси Рад, йому буде надано якомога ширшого розголосу.
Командири загонів в першу чергу, а також виконавчі районні комітети, комітети округ та областей будуть відповідати за виконання даного розпорядження.

Голова Ради народних комісарів України,
член Революційної Військової Ради
південнозахідного фронту Раковський
«Комуніст» № 175

Примітка: Цей документ був також опублікований серед документів першого з'їзду S.D.N: під № 214.